کارت شبکه چیست ؟ راهنمای خرید یک کارت مناسب

کارت شبکه چیست ؟ راهنمای خرید یک کارت مناسب

نگاهی کلی

  کارت شبکه همونطور که ازاسمش مشخصه برای اتصال یک دستگاه کامپیوتری به دنیای اینترنت و یا شبکه ی محلی طراحی شده است.
این کارت ها می تونند روی هر دستگاه هوشمندی باشه منظورم اینه لزوما روی کامپیوتر یا لپ تاپ نیست ، الان دیگه روی ماشین لباسشویی و یخچال فریزر هم کارت شبکه نصبه ومی تونید به اینترنت وصل بشید!!!
اینکه میگن ، لزوما نباید یه کیت یا بورد فیزیکی مثل شکل زیر باشه ، کارت شبکه می تونه به صورت Onboard هم باشه یعنی یه قسمتی از مادربورد که شامل یکی دو تا چیپ و مقاومت و خازن هست می تونه به عنوان کنترلر شبکه ی اون سیستم در نظر گرفته بشه !

کارت شبکه چیست
پورت های Onboard به پورت هایی که روی مادربرد یا حتی سوییچ ها و تمام تجهیزاتی که به صورت پیش فرض در هنگام تولید توسط کارخانه روی آن نصب میشه حالا میتونه پورت شبکه باشه یا USB و …

اتصال به دنیای اینترنت

به بیان ساده، کارت شبکه در یک دستگاه این امکان را فراهم می­‌کند که دستگاه‌ ها بتونند با یکدیگر داده را رد و بدل کنند . حالا این اتصال میتونه به صورت مستقیم بین دو سیستم باشه یا اینکه در یک شبکه بین چندین دستگاه باشه
اما برای ارتباط دستگاه‌ها به یکدیگر فقط کارت شبکه به تنهایی کافی نیست. به طور مثال اگر دستگاه بخشی از یک شبکه بزرگتر باشد و بخواهید که به اینترنت متصل شود یک مودم ADSL یا VDSL که روتر هم باشد نیز نیاز خواهد بود و به این ترتیب اگر بخواهیم به اینترنت دسترسی داشته باشیم، دستگاه از طریق پورت LAN به روتر متصل می­‌شود و سپس از طریق روتر به اینترنت…

انواع کارت شبکه

در کل دو نوع بسیار رایج در کارت شبکه ها وجود داره که با سیم Wired یا بی سیم Wireless هستند.

کارت شبکه سیم دار

wired Card

کارت شبکه

Wireless Card

کارت شبکه‌های وایرلس باید از تکنولوژی وایرلس برای دسترسی به شبکه استفاده کنند و یک یا دو آنتن دارند که از کارت خارج می­‌شود. کارت شبکه‌های wired فقط از یک پورت RJ-45 و یک کابل اترنت که به انتهای آن متصل است استفاده می‌کنند و این سادگی آن‌ها را به نسبت کارت‌های وایرلس، تخت‌تر و کم‌حجم‌تر می­‌کند. خروجی کارت شبکه از پشت کیس مانند بقیه پورت‌ها قابل مشاهده است و در صورتی که در یک لپ تاپ باشد معمولا در طرفین آن قرار دارد.

کارت شبکه

سرعت کارت های شبکه

هر کارت شبکه سرعت انتقال مشخصی دارد.
به طور مثال 11Mbps، 54Mbps یا 100Mbps که نشان‌دهنده سرعت میانگین آن است.
این اطلاعات را در سیستم عامل ویندوز می­‌توانید با راست کلیک کردن روی Network Connection در قسمت Control Panel و از مسیر زیر درخصوص دستگاه خود دریافت کنید:
Network and Sharing Center > Change adapter settings
سرعت کارتی که توسط سازنده اعلام میشه به طور مشخص تعیین‌کننده سرعت اینترنت نیست و سرعت اینترنت به المان‌های مختلفی مثل پهنای باند و سرعت بسته اینترنتی شما هم بستگی دارد. به طور مثال اگر شما اینترنتی با سرعت دانلود 20Mbps تهیه کرده باشید، استفاده از یک کارت شبکه با سرعت 100Mbps سرعت اینترنت را بالا نمی‌برد.

کارت شبکه

عوامل موثر در تعیین سرعت

 از طرف دیگر اگر اینترنت شما همان 20Mbps باشد ولی کارتی که روی دستگاهتان دارید تا 11Mbps را پشتیبانی کند، با کندی سرعت دانلود مواجه خواهید بود. زیرا سخت افزاری که استفاده کرده‌اید در نهایت تا همان 11Mbps را می­‌تواند انتقال دهد. به بیان دیگر، سرعت شبکه شما در بین این دو المان به اندازه کندترین آن‌ها خواهد بود.
عامل تاثیرگذار دیگر در سرعت شبکه، پهنای باند است. اگر به طور مثال این طور تنظیم شده باشد که شما 100Mbps سرعت داشته باشید
همچنین کارت شبکه دستگاهتان هم این میزان را پشتیبانی کند، اما از طرف دیگر سه کامپیوتر در شبکه داشته باشید که همزمان در حال دانلود هستند، این میزان 100Mbps تقسیم به سه می­‌شود و در واقع برای هر کلاینت 33Mbps امکان انتقال داده وجود خواهد داشت.

منبع خبری

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها